DSTC International Faculty Members

 

(Listed by Country - to contact any of the below, send a mail to surgery@iss-sic.com)

 

 

DSTC

International Faculty Members

 

Australia

 

Zsolt Janos Balogh, Newcastle

 

Scott K. D'Amours, Liverpool


Stephen A. Deane, New Lambton

 

Michael John Hollands, Castlecrag

 

Kate Martin, Flemington


Martin D. Richardson, Richmond

 

Martin Wullschleger, Wellington Point

 

 

Austria

 

Selman Uranüs, Graz

 

 

Brazil

 

Gustavo P. Fraga, Campinas


Mauricio Godinho, Ribeirão Preto - SP

 

Marcelo A.F. Ribeiro Jr., Sao Paulo

 

Sandro Scarpelini, Ribeirão Preto - SP

 

José Mauro Silva Rodrigues, Sorocaba

 

Sizenando Starling, Belo Horizonte

 

 

 

Canada

 

Philip Barker, Mission

 

D. Ross Brown, Vancouver

 

Kosar Khwaja, Montreal


John B. Kortbeek, Calgary

 

Neil Parry, London

 

Tarek Razek, Montreal


Sandro B. Rizoli, Toronto

 

 

Denmark

 

Kristian Aagard Poulsen, Haarby

 

Jens Hillingsø, Copenhagen

 

Henrik Joergensen, Copenhagen

 

Emma Possfelt-Moeller, Copenhagen

 

Niels Qvist, Tommerup, Haarby

 

Lars Bo Svendsen, Holte

 

 

Estonia

 

Peep Talving, Tartu

 

 

Finland

 

Lauri Handolin, Helsinki

 

Ari K. Leppäniemi, Hus

 

Ville Vänni, Joensuu

 

 

France

 

Abe Fingerhut, Poissy

 

 

 

Germany

 

Dietrich Doll, Vechta

 

Sascha Flohé, Düsseldorf

 

Sven Märdian, Berlin

 

 

 

Greece

 

Elias Degiannis, N. Psychiko

 

Panteleimon Vassiliu, Haidari, Athens

 

 

 

 

Hong Kong SAR

 

Kin Yan Lee, Hong Kong

 

 

Israel

 

Miklosh Bala, Jerusalem

 

Michael Stein, Petach-Tikva

 

 

 

Italy

 

Hayato Kurihara, Milano

 

Mauro Zago, Milano

 

 

Japan

 

Takashi Fujita, Tokyo

 

Tasuku Hanajima, Sagamihara

 

Tomohide Koyama, Tokyo

 

Yasumitsu Mizobata, Osaka

 

Tsuyoshi Nagao, Tokyo

 

Kenichiro Uchida, Osaka

 

Hayaki Uchino, Kurashiki

 

 

Malaysia

 

Rizal Imran Alwi, Johor Bahru

 

 

Netherlands

 

Jan Biert, Nijmegen

 

Michael J.R. Edwards, Nijmegen

 

Leo Geeraedts, Amsterdam


Luke P.H. Leenen, Utrecht


Edward C. T.H. Tan, Nijmegen


Oscar Van Waes, The Hague

 

 

New Zealand

 

Ian D. Civil, Auckland


Li Chun Hsee, Auckland


Alexander King Tin Ng, Auckland

 

 

Norway

 

Christine Gaarder, Oslo

 

Jørgen Joakim Jørgensen, Høvik


Paal Aksel Naess, Oslo

 

Marius Svanevik, Holmestrand

 

 

Portugal

 

Henrique Alexandrino, Coimbra

 

Carlos Ferreira, Lisbon


Carlos Alberto G. Mesquita, Coimbra


Jorge A. Pereira, Viseu


Luis Miguel Rocha Ferreira, Funchal

 

 

Singapore

 

Ming-Terk Chiu, Singapore


Kenneth S. W. Mak, Singapore


Li-Tserng Teo, Singapore

 

 

South Africa

 

Denis Allard, Johannesburg


Kenneth D. Boffard, Johannesburg

 

Sharon Cacala, Pietermaritzburg


Timothy Craig Hardcastle, Malvern

 

Reuven Jacks, Johannesburg

 

Vicky Jennings, Johannesburg

 

Eduard Jonas, Cape Town

 

Isabella Marissa Joubert, Johannesburg


Maeyane Stephens Moeng, Cresta

 

Barbaro I. Monzon-Torres, Johannesburg

 

Thabo Mothabeng, Pretoria

 

Pradeep Navsaria, Cape Town


George Oosthuizen, Pietermaritzburg

 

Frank Plani, Johannesburg

 

Riaan Pretorius, Johannesburg

 

Elmin Steyn, Cape Town

 

 

Spain

 

Francisca Garcia-Moreno Nisa, Madrid

 

María de los Ángeles Gil-Olarte Márquez, Ciudad Real
 

Salvador Navarro, Sabadell Barcelona


Fernando Turégano, Madrid

 

Carlos Yanez Benitez, Huesca

 

 

Sri Lanka

 

Kamal Jayasuriya, Thulhiriya

 

 

Sweden

 

Ragnar Ang, Nordinge

 

Dominika Högberg, Gothenburg


Per Allan Örtenwall, V. Frolunda


John Louis Riddez, Stockholm

 

Karin Sillén, Mölndal

 

Lovisa Strömmer, Stockholm

 

Martin Sundelöf, Stockholm

 

Pieter van Wyk, Stockholm

 

 

Thailand

 

Narain Chotirosniramit, Chiangmai

 

 

United Kingdom

 

Adam J. Brooks, Notthingham

 

Carlos Pilasi Menichetti, London


Wayne Sapsford, Barkway, Hertfordshire

 

Jonathan Tilsed, Beverley

 

 

Uruguay

 

Fernando Machado, Montevideo

 

 

USA

 

Walter Biffl, San Diego

 

Mark Bowyer, Bethesda


Rajan Gupta, Lebanon


David B. Hoyt, Chicago

 

Matthew Kaminsky, Chicago

 

Ronald V. Maier, Seattle


Ernest E. Moore, Denver


Andrew B. Peitzman, Pittsburgh

 

Martin Schreiber, Portland


David Zonies, Portland